• Dzień Postaci z Bajek
          • Dzień Postaci z Bajek

          • 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To dobra okazja, aby zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni i poszerzania wiedzy na różne tematy. W poniedziałek w naszej szkole było gwarno i wesoło, bo przyłączyliśmy się do obchodów tego święta. Sala oddziału przedszkolnego zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Zawitały do niej wróżki, księżniczki, czarodziejki, smoki, biedronki i duszki. W rytm muzyki pląsali: Pipi, Włóczykij, Batman i Czerwony Kapturek. Panie bibliotekarki przygotowały zagadki, rebusy i krzyżówki, dzięki którym dzieci mogły wykazać się wiedzą o bajkowych postaciach. W nagrodę rozdano dyplomy i słodkie upominki. Ten dzień sprawił uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać. Zapraszamy do biblioteki!

            #LaboratoriumPrzyszłości, #GreenScreen Laboratoria Przyszłości

        • DZIEŃ DYNI
          • DZIEŃ DYNI

          • W dniu dzisiejszym obchodziliśmy „ Dzień Dyni”, z tej okazji w naszej szkole od rana unosił się zapach pysznych smakołyków przygotowanych z tego warzywa, a na korytarzach królował kolor pomarańczowy i żółty. Uczniowie i przedszkolaki dowiedzieli się jak zdrowa i wszechstronna może być właśnie dynia! Zdobyły wiedzę na temat potraw, które można z niej przygotować tj.: zupa, ciasto, dżem, frytki, placki, a zaplanowane atrakcje pozwoliły odkryć dzieciom i uczniom wiele zalet tego wyjątkowego warzywa. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klasy pierwszej wykonali pracę plastyczną- oczywiście dynie- każda piękna i wyjątkowa. Dzięki uprzejmość członkiń Koła Gospodyń Wiejskich „Makowe Panienki”, na czele z Panią Bożeną Dobrzańską cała społeczność szkolna miała możliwość zjedzenia pysznej zupy i babeczek dyniowych- serdecznie dziękujemy za przygotowanie posiłku. To był bardzo radosny dzień.

            #LaboratoriumPrzyszłości, # GreenScreen

          • CZYTANIE DLA POKOJU

          • Miesiąc Bibliotek Szkolnych#laboratoriaprzyszlosci

            Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy, w październiku wiele wydarzyło się w naszej bibliotece szkolnej. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „ Czytanie dla pokoju” młodsi uczniowie, podczas swego spotkania, z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów książki pt. „Listy w butelce”. Dzięki temu poznali piękną postać Ireny Sendlerowej ratującej żydowskie dzieci z warszawskiego getta. Obejrzeli również film edukacyjny pt. „Wojna w Ukrainie” wyjaśniający istotę konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów. Starsi uczniowie, w ramach przygotowań do konkursu plastycznego, wyszukiwali i prezentowali wiersze o tematyce wojennej. Wykonując zakładki do książek, podczas zajęć warsztatowych, stawiali pierwsze kroki w posługiwaniu się długopisem 3d. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom dołożyliśmy cegiełkę do kształtowania u uczniów postaw tolerancji i empatii dla ofiar działań wojennych oraz doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w drodze dialogu. Serdecznie zapraszamy w najbliższy czwartek Oddział Przedszkolny B, który po raz pierwszy będzie gościć w naszej bibliotece.

            (wiecej zdjęć znajdziecie na naszym FB )

          • "POCZTÓWKA Z WAKACJI" - konkurs rozstrzygnięty

          • Z radością informujemy, że uczennica klasy 4 Maja Kowalczyk, zdobyła wyróżnienie w XIX edycji Ogółnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pocztówka z wakacji", którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku. Gratulujemy!

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • Włączając się w coroczną akcję #Szkoła pamięta, ogłoszoną przez MEiN, siódmo- i ósmoklasiści, wspólnie z opiekunkami p. Jadwigą Podawcą, p. Justyną Stanios-Ciesielską, p. Anetą Tomczyk i p. Alicją Bednarek, udali się na lokalny cmentarz i uporządkowali grób „Warszawiaków”. Ozdobili go kwiatami i symbolicznie upamiętnili zniczami.

            Aktywnie do tej akcji włączył się także Samorząd Uczniowski, wraz z opiekunką p. Agnieszką Stępień. Wzorem lat ubiegłych ogłosił zbiórkę zniczy, które zapalił na grobie „Warszawiaków” oraz pod tablicą umieszczoną na kaplicy przy kościele parafialnym, upamiętniającą mieszkańców Kietlina walczących w szeregach ZWZ podczas II wojny światowej. Poza tym członkowie Samorządu Uczniowskiego oddali hołd patronowi naszej szkoły - Wincentemu Witosowi, wybitnemu Polakowi i trzykrotnemu premierowi Polski, składając kwiaty i zapalając lampkę pod szkolną tablicą pamiątkową.

            Uczniowe naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że pamięć o tych, którzy odeszli, jest wartością,
            którą warto i należy pielęgnować.

            #Szkoła pamięta #LabolatoriumPrzyszłości

          • Częściowe zaćmienie Słońca

          • Dzisiejsze zajęcia w Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Kietlinie przebiegały pod hasłem zaćmienia Słońca. Udało nam się zaobserwować to niezwykłe zjawisko - nawet chmurki były dla nas łaskawe i za bardzo nie przeszkadzały. Do obserwacji użyliśmy wielu ciekawych przedmiotów - stare negatywy, maskę spawalniczą, odymioną szybę ( dziękujemy panu Stefanowi Gorzędowskiemu :-). Udało się nawet wykonać kilka zdjęć. Najbardziej podekscytowane były pierwszaki, które takie zjawisko obserwowały pierwszy raz w swoim życiu.  Uczniowie kl. II mogli zaobserwować fascynujący spektakl na niebie dzięki ręcznie wykonanym przez panią Beatę Garbarz-Hebda szkiełkom oraz masce spawalniczej. Częściowe zaćmienie Słońca jest rzadkim astronomicznym zjawiskiem.To nie lada gratka dla miłośników zjawisk astronomicznych, ale też osób, które na co dzień nie interesują się tą dziedziną nauki. To czas, kiedy wszystkie oczy naszych uczniów, niezależnie od zainteresowań, wzniosły się ku niebu.

          • "Dobre z Lasu"

          • W piątkowy jesienny dzień już od samego rana roznosiły się po całej szkole zapachy dobrego leśnego ,,jadła", bowiem gościliśmy członkinie z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Makowe Panienki" z Kietlina.

            Przewodnicząca p. Bożena Dobrzańska wraz z kilkoma członkiniami koła p. Małgorzatą Wieloch, p. Anną Gaik, p. Anetą Kardacz, p. Wiolettą Michalską, p. Katarzyną Wielgos, p. Moniką Szcześniewską, p. Sylwią Michalską, p. Alicją Bednarek, we współpracy z opiekunką Szkolnej Oświaty Zdrowotnej p. Martą Biernatowicz przygotowały poczęstunek dla całej społeczności szkolnej, pochodzących z płodów runa leśnego z polskich lasów. Uczniowie mieli okazję zasmakować pierogów z kapustą i grzybami, bigosu z dziczyzną, galaretek z żurawiną, malin leśnych... .

            Panie w ten sposób chciały ukazać prozdrowotne wartości żywności pochodzenia leśnego i zachęcić do ich częstszego spożywania.

            Dzisiejsze spotkanie i degustacja potraw odbywały się w ramach Projektu "Dobre z Lasu" który jest realizowany pod patronatem Lasów Państwowych.

            Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków.

            #LaboratoriaPrzyszłości #GreenScreen

          • "Czas na zdrowie"

          • 19.10.2022r. najmłodsi z OP A i B oraz uczniowie klas I-III w ramach innowacji pedagogicznej ,,Czas na zdrowie" przygotowali soki z owoców i warzyw. Wspólnie z opiekunami OŚWIATY ZDROWOTNEJ w naszej szkole p. Martą Biernatowicz oraz p. Alicją Bednarek wyciskali zdrowy, naturalny napój z wykorzystaniem wyciskarki wolnoobrotowej i ręcznych prostych wyciskarek. Wspólne obieranie owoców i warzyw oraz pozyskiwanie soku sprawiło im wiele radości. Dzisiejsze doświadczenia kulinarne były poprzedzone pogadanką prowadzących, filmem edukacyjnym i uświadomieniem wszystkich na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz do wzbogacenia nimi codziennej diety, zgodnie z Piramidą Żywieniową. Dopełnieniem spotkania było wykonanie prac plastycznych z ,,rumianymi" jabłkami, gruszkami oraz bakłażanami. Niektórzy już nie mogli doczekać się następnego spotkania! Wszyscy życzyli sobie ,,Smacznego!"

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •  

            7 października 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczennice klasy 7 wcieliły się w role egzaminatorów i przepytywały z tabliczki mnożenia uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Każdy, kto prawidłowo odpowiedział na pięć pytań z losu, otrzymał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie mieli okazję nadrobić zaległości matematyczne po wakacjach. Nauka przez zabawę przynosi przecież najlepsze efekty.

          • Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie Klasy Pierwszej

          • W dniu 13 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowania uczniów klasy pierwszej. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, m.in. pani Beata Pałecz, kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół w Radomsku. Serdecznie powitaliśmy również emerytowanych pracowników naszej szkoły oraz rodziców pierwszoklasistów. Pani dyrektor, Justyna Broniszewska złożyła życzenia pracownikom szkoły i uczniom klasy pierwszej oraz wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły wyróżnionym nauczycielom. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły, że będą dobrymi uczniami i kolegami, a nastepnie zostali  pasowani  na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kietlinie. Otrzymali dyplomy od dyrektora szkoły i wychowawcy, pani Agnieszki Stępień, upominki od Gminy Radomsko, uczniów klasy czwartej oraz książkę  Pierwsze abecadło - wyprawkę czytelniczą, ufundowaną przez Instytut Książki. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali się wokalnie i recytatorsko podczas części artystycznej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim przybyłym pracownikom oświaty podziękowania w postaci bukietów z suszonych liści. Chcąc umilić ten wyjątkowy dzień, uczniowie klasy ósmej i siódmej przygotowali pod kierunkiem pani Jadwigi Podawcy przedstawienie kabaretowe. Kabaret rozbawił wszystkich zgromadzonych i ujawnił talent aktorski, drzemiący w młodych artystach.

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • 10 października przypadał Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który został ustanowiony w 1992 roku przed Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Celem jest rozpowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukacja społeczna w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Często zdrowie psychiczne jest pomijane lub odkładane na później. Zdarza się również stygmatyzacja zaburzeń psychicznych lub ich bagatelizowanie. Jak zaboli nas ręka, gardło czy noga to udajemy się do lekarza. Z naszym zdrowiem psychicznym sprawa wygląda już trochę inaczej. Otwartość na pomoc w zadbaniu o swoje zdrowie psychiczne jest już mniejsza. Wiem, że jest Ci się trudno przyznać, że potrzebujesz pomocy, na pewno jest to nie łatwe. Otwartość na chirurga, ortopedę, internistę itd. jest dużo wyższa niż otwartość na lekarza psychiatrę czy psychologa, psychoterapeutę. Każda z tych osób chce Ci pomóc i każda z nich jest na to gotowa, gdyż posiada wiedzę, doświadczenie i jest przy Tobie wtedy, gdy tego potrzebujesz. W dzisiejszych czasach w wyniku wydarzeń światowych nastąpił globalny kryzys zdrowia psychicznego. Przed samym okresem pandemii Covid-19 Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Komisji Europejskiej pt. Health at a Glance: Europe 2018 jasno pokazywał, że w 2016 r. ponad jedna na sześć osób w krajach UE (około 17,3%) miała problem ze zdrowiem psychicznym. To znaczy, że 84 mln mieszkańców UE zmagało się z zaburzeniami psychicznymi!! W pandemii Covid-19 aż 48% Polaków doświadczyło pogorszenia zdrowia psychicznego mi.in. poprzez obniżony nastrój, obniżoną samoocena, depresję, stany lękowe czy objawy nerwicowe (Gujski M., Jankowski M., 2022). Zadbaj o siebie i o swoje zdrowie, również psychiczne. Jeżeli nie zrobisz tego TY to nikt inny za Ciebie tego nie zrobi!Na zdrowie! (ps. Psychiczne i fizyczne)

            Psycholog szkolny

          • Bezpieczni na drodze

          • W ramach realizacji tematu „ Bezpieczni na drodze” w dniu 07.10.2022 r. nasza szkoła gościła Pana Policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. Na spotkaniu rozmawialiśmy o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę, powtórzyliśmy numery alarmowe oraz informację dotyczące zgłaszania zdarzenia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas 1-3 dowiedziały się jak należy się zachować w sytuacji, gdy zgubimy się w nieznanym miejscu lub w kontaktach z nieznajomymi, a także jak postępować w przypadku styczności z nieznanym i groźnym psem. Dzieci i uczniowie zobaczyli prawdziwe policyjne kajdanki, zostały zapoznane z mundurem i pracą Policjanta. Największą jednak atrakcją był samochód policyjny, który zaparkował na parkingu naszej szkoły. Uczniowie mieli okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz. Najwięcej radości wzbudzało włączenie sygnałów alarmowych oraz świetlnych. Nauczyciele, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas 1-3 składają serdeczne podziękowania Panu Policjantowi oraz Komendzie Powiatowej w Radomsku za poświęcony czas i ciekawe zajęcia. DZIĘKUJEMY !!!

          • Wycieczka do Przybynowa

          • 05.10.2022r. dzieci z oddziałów przeszklonych oraz uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Pod Skałką" w Przybynowie. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w bardzo ciekawych i pouczających warsztatach. Zdobyli informację dotyczące pochodzenia i uprawy ziemniaków i innych warzyw, wykonali skrzata ziemniaczanego, a także własne świeczki. Najwiekszą atrakcją okazało się dojenie sztucznej krowy, a także ubijanie masła. Spróbowaliśmy również prawdziwego mleka od krowy, pieczonych ziemniaczków, a także masła i chleba własnego wyrobu.

          • Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016r, a obchodzony jest corocznie 2 października. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, nasi uczniowie oraz nauczyciele  przyszli do szkoły ubrani na biało, wyrażając w ten sposób protest przeciwko agresji. Uczniowie oraz przedszkolaki wykonali plakaty promujące zwalczanie przemocy, co zwróciło uczniom uwagę na istotę tego jakże ważnego święta.

          • Narodowe Czytanie i Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

          • Z okazji Narodowego Czytania i Dnia Głośnego Czytania obchodzonych we wrześniu, społeczność naszej szkoły 30 września włączyła się w akcję głośnego czytania. Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie prezentowali wybrane utwory ze zbioru poezji Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”. Wszyscy zebrani z uwagą zasłuchali się w treść czytanej lektury, a emocje malowały się na twarzach zarówno czytających jak i słuchaczy. Dziękujemy za to, że mogliśmy zanurzyć się na chwilę w świat poezji romantycznej.

            Akcja przygotowana została przez Bibliotekę szkolną przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Strzałkowie.

            #NarodoweCzytanie #DzieńGłośnegoCzytania #LabolatoriumPrzyszłości